FAQs

  • Home
  • Gyakran ismételt kérdések
Ügyfeleink ezeket kérdezik tőlünk!

Gyakran Ismételt Kérdések

A napelem a napfényből villamos energiatermelésre használható eszköze, míg a napkollektor a napsugárzásból hőenergiát állít elő, melyet pl. víz melegítésére használhatunk.
A válasz: nem. Mégpedig azért, mert a többlettermelés esetén a szolgáltató már csak az áram díját téríti meg, a hálózat használati díjat pedig levonja. Ezen felül, a túltermelt energia adóalapot képez, azaz ebből adózni kell.
A legtöbb ház alkalmas napelemes rendszer telepítésére, ugyanakkor sok mindent érdemes ellenőrizni a telepítés előtt. Érdemes tudni, hogy a különböző háztetők eltérő tetőfedéssel rendelkeznek, különböző irányú a tájolásuk és eltérő megoldásokat igényelhetnek pl. a rögzítőrendszerek alkalmazásának területén, illetve a tető statikai állapotát is ellenőrizni szükséges.
Áttételesen igen. Ugyanis abban az esetben, ha a napelemes rendszer mellé villamos fűtésre alkalmas berendezést szerelünk fel, úgy a villamos energiával történő fűtő berendezés fogyasztását megtermelhetjük a napelemes rendszerünk által termelt villamos energiával.
A napelemek a háztetőn vagy a talajon hosszú távon ki vannak szolgáltatva az időjárás viszontagságainak. Ugyanez igaz a napelemes tartószerkezetekre is. Ennek megfelelően minden esetben fontos szempont, hogy a napelemeket több évtizeden keresztül a helyükön tartó eszköz is jól tűrje a különböző időjárási körülményeket. Gondolni kell főleg a korrózióállóságra, így alapvetően alumínium vagy más rozsdamentes anyagok felhasználásával készült napelemes tartószerkezetet használjunk, annak minden egyes összetevőjét beleértve, egészen a legapróbb csavarokig is. Cégünk ennek érdekében a már jól bevált és sok napelemes rendszer esetében bizonyított Würth napelemes rögzítőrendszert használja.
Erre kérdésre előre nehéz választ adni, mivel minden épület energiaigénye más és más. Megközelítőleg meg lehet állapítani ugyan a napelemes rendszer igényét a fogyasztási adatok alapján. Ekkor a villanyszámlából a korábbi fogyasztás éves költségére tudunk kalkulálni olyan napelemes rendszert, mely a már meglévő fogyasztást ki tudja váltani. Jó esetben a fogyasztást kiváltó napelemes rendszerben lévő napelemek elférnek a tetőn. Ezt szintén ellenőrizni szükséges, ugyanakkor azt is, hogy az épület tetőszerkezetének tájolása ideális-e az elhelyezéshez. Fentiekből látható, hogy a napelemes rendszer megtervezése és az árának kalkulációja is szükségessé teszi a konkrét helyszín felmérését. Amennyiben előzetesen tájékozódni szeretne a napelemes rendszer árairól. úgy az általunk előre megtervezett napelemes rendszereknél feltüntetett éves hozam vagy éves megtakarítás értéket tudja kiinduló pontkét figyelembe venni. Az éves hozam kWh-ban kifejezett érték, míg az éves megtakarításnál Ft-ban találja meg a napelemes rendszer által várhatóan megtermelt villanyszámla összeget. Az előre megtervezett napelemes rendszerek úgy lettek megtervezve, hogy annak alapjául egy 30 fokos dőlésszögű déli irányra néző tetőfelület szolgál a hazai átlagos éves napsütéses órák és a villamosenergia díjak figyelembevételével.
A napelemnél megkülönböztetjük termék garanciát illetve a teljesítmény garanciát. A termékgarancia a napelem összetevőinek mechanikai és elektromos meghibásodásaira vonatkozik. A jó minőségű napelemek esetében ez általában több, mint 10 év.
A teljesítménygarancia, amely még hosszabb időre szól, arra vonatkozik, hogy a napelem bizonyos feltételek mellett milyen mértékű teljesítményre lesz képes az eredeti állapotához képest. A teljesítménygaranciát 10 év, valamint 25 év elteltével szokták jelölni. A jó minőségű napelemek teljesítménygaranciája 10 évre legalább 90 %-os értékre, míg 25 évre legalább 80 %-os értékre vonatkozik. Az általunk forgalmazott napelem esetében ez magasabb érték, 25 év elteltével is még 84,8 %-os teljesítménytartást jelent.

A napelemes rendszerek esetében a napelemeken kívül a rendszer összetevőinek egyéb eszközeire és a kivitelezői munkák minőségére is vannak garanciák. Az összetevők közül a rendszer részét képező inverterekre is hosszú garancia idő vonatkozik, ami általában legalább 5-10 év, de jellemző, hogy ez a garanciaidő igény szerint meghosszabbítható külön díj ellenében akár 15-20 éves időtartamra.
A napelemes rendszerek megtérülési idejét leegyszerűsítve úgy tudjuk kiszámolni, ha a teljes rendszer kiépítésének költségét osztjuk az általa megtermelt villamos energia árával. Ezen számítások elvégzésével arra az eredményre jutunk, hogy a napelemes rendszerek megtérülési ideje hozzávetőleg 10 év. Mivel a napelemes rendszerek élettartama jellemzően legalább 25-30 év, így ezen élettartam alatt többszörösen megtérül a befektetésünk.
A szaldós elszámolás egy nagyon jó lehetőség arra, hogy a napelemes rendszereknél a megtermelt és elfogyasztott villamos energiát éves átlagban is kiegyensúlyozottan tudjuk elszámolni. Amikor, főleg a nyári időszakban jellemzően több energiát termel a napelemes rendszerünk, mint amit felhasználunk, akkor az áramszolgáltató által felszerelt ún. ad-vesz típusú mérőeszköz regisztrálja a megnövekedett áramtermelésünket is, így gyakorlatilag előre megtermelődik az az árammennyiség, amelyet a téli időszakban a jóval kevesebb napsütés miatti kevesebb áramtermelésünket kompenzálja majd. A hálózatot ilyen módon egyfajta energiatárolóként használva a szaldós elszámolás lehetőséget ad a kiegyenlített éves villamos energia felhasználására. A szaldó elszámolás éves átlagban tehát lehetőséget ad arra, hogy a villanyszámlánk gyakorlatilag lenullázódjon.
Ilyen esetben többféle eljárás lehetséges.
Lakossági ügyfél esetén kérheti, hogy Ön, számla kiállítás nélkül megkapja a többlet energiatermelést. Ehhez nyilatkozatok kitöltésére van szükség.

Kiállíthat számlát is, mely esetben természetesen adófizetési kötelezettsége keletkezik.

A többletenergia úgy is felhasználható, hogy Ön azt elfogyasztja az elszámoló számla megérkezése utáni 2 évben., de ha nem jelenti be igényét annak kifizetésére, úgy az 2 év eltelte után elvész.

Előre láthatóan 2024. január 1-től már nem lehet a szaldó elszámolást választani, de a 2023. dec 31-ig telepített napelemes rendszerek megmaradnak a szaldó elszámolási rendszerben.
A hibrid inverterek használata egyelőre Magyarországon még kevésbé jellemző. Az energiatárolóval kiegészített napelemes rendszerek képesek a hálózatra táplálás mellett akkumulátorokat is tölteni. Ilyen esetekben használhatunk a hibrid invertert. A hibrid inverterek áramszünet esetén sajnos nem tudják ellátni a fogyasztókat, legfeljebb arra alkalmasak, hogy akkumulátort töltsenek. A hibrid üzemre is alkalmas inverterek egyelőre az áramszolgáltatóknál csak visszatáplálós üzemre engedélyezettek. A hibrid üzemű alkalmazás feltételei még kidolgozás alatt állnak. A jövőben várhatóan kivezetésre kerülő szaldós elszámolás esetén egyre inkább előtérbe kerülhetnek a hibrid inverterrel szerelt napelemes rendszerek. Hibrid üzemet egyelőre csak úgy tudunk megvalósítani, ha egy akkumulátoros tárolót feltöltve arra egy szigetüzemű invertert is kapcsolunk, majd arra esetenként néhány fogyasztót külön rácsatlakoztatunk.
A tűzvédelmi kapcsoló a napelemes rendszerek DC oldali tűzeseti lekapcsolását hivatott biztosítani, csökkentve annak a kockázatát, hogy a tűzoltókat vagy az épületben tartózkodókat áramütés érje, továbbá csökkenti annak a kockázatát, hogy egyenáramú ív kialakuljon így ezzel egy újragyulladás keletkezzen.
Olyan esetben szükséges beépíteni tűzeseti kapcsolót, ha a homlokzaton vezetett DC kábelszakasz hossza meghaladja az 5 métert és érint lakóterületet (vagy padlást) is.
Amennyiben 10 méternél hosszabb a DC szakasz az épület belépési pontjáig, akkor szintén szükséges a tűzvédelmi kapcsoló használata.

A napelemek DC oldalú teljes feszültségmentesítése a gyakorlatban nem valósítható meg.
A DC oldali vezetékek lekapcsolására vonatkozó követelményének kielégítésére
elfogadható műszaki megoldás az inverterbe épített DC oldali leválasztás, ha az
adott DC kábel épületbe való belépési pontjától indult belső DC nyomvonal teljes
hossza nem haladja meg az 5 métert és nem halad át egymás feletti/alatti egynél több
szinten, idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon.
Vannak olyan esetek, amikor jó választás lehet a napelemes tetőcserép, de ezek az esetek viszonylag ritkák. Ilyen az az eset, amikor műemlék jellegű épületre szeretnénk napelemes rendszert telepíteni. A napelemes tetőcserép hátrányai közt említhető, hogy fajlagosan drágább a hagyományos napelemes rendszereknél alkalmazott napelem panelekből kiépített rendszernél, valamint a sokkal több kontaktussal egymáshoz csatlakozó napelemes tetőcserepek nagyobb hibalehetőséget rejtenek a teljes rendszer kiépítésénél. A napelemes tetőcserepekből álló napelemes rendszerek esetében az ugyanazon teljesítmény elérése érdekében nagyobb tetőfelületre lehet szükségünk. Összességében tehát egyetlen előnyként az esztétikai jelleget tekinthetjük, így amennyiben ennek az előnynek ismeretében hajlandóak vagyunk több kockázatot vállalni és többet fizetni, úgy választhatjuk a napelemes tetőcserepes megoldást is.
A napelemes rendszerrel megtermelt energiát nem csak a háztatásunkban lévő elektromos eszközök ellátására, hanem pl. egy elektromos autó üzemeltetési költségének, akkumulátorainak feltöltésére is használhatjuk. Ilyen estben érdemes annyival nagyobb napelemes rendszert telepíteni, mint amennyivel az elektromos autónk a szokásos futásteljesítményünk figyelembevételével szükségünk lesz. Egy középkategóriájú elektromos autó fogyasztása átlagosan 17 kWh/100 km. Amennyiben havonta 1800 km-t utazunk, úgy az ennek fedezésére szolgáló villamos energia mennyiség 306 kWh/hó. Ennek az energiának a megtermelése hozzávetőleg 3 kW-os napelemes rendszert igényel. Egy ekkora napelemes rendszer ára nagyjából 1,3 millió Ft. Ebben az esetben tehát a napelemes rendszerünk hozzávetőleg 50 ezer Ft-os üzemanyagköltséget vált ki egy kisebb fogyasztású hagyományos üzemanyagot használó autóval összehasonlítva. Nagyjából 2 év alatt ezzel a megoldással kiválthatjuk a hagyományos üzemanyaggal való tankolási költségünket, így már ezzel meg is térült a napelemes rendszerünk felépítésének költsége.
Mindemellett az elektromos autó üzemeltetési költségét csökkenti, hogy a legtöbb esetben ingyen parkolhatunk a teljesen elektromos meghajtású autónkkal, így ha napelemes rendszerünkkel töltjük, annak megtérülésére is visszahat ez a költségcsökkenés.
Mi egy 450 Wp teljesítményű monokristályos napelemet ajánlunk az Ön napelemes rendszeréhez, amely az egyik legjobb napelemgyártó, az Astronergy nevű cég terméke. Ez a napelem modul a jelenleg legfejlettebb PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) technológiával készül. A napelemre 12 év termékgarancia mellett még 90%-teljesítménytartásig 10 és 84,8%-os teljesítménytartásra 25 év teljesítménygaranciát vállal a gyártó.
Bizonyos értelemben igen, bár elhanyagolható az összege. Létezik ugyanis a napelemekre vonatkozó ún. környezetvédelmi termékdíj. Ennek az díjnak az a célja, hogy az egy idő után elhasználódó napelemek újra hasznosításának legyen fedezete. Jelenleg (2021-ben) ez a díj kg-onként 57 Ft. Ennek a díjnak a fizetésére a napelem forgalmazója kötelezett.
Szintén napelem adóként értelmezhető az ún. elosztói teljesítménydíj, amit a napelemes rendszer tulajdonosa fizet meg. Az elosztói teljesítménydíj oka az, hogy napelemes rendszerek többsége a hálózatra táplál, így a hálózat használatáért a 2017. március 31-után leadott igény esetén a 4 kW-nál nagyobb napelemes rendszert telepítők részére előírt díj, melynek mértéke egyelőre (2021-ben) „0” Ft. Természetesen ez bármikor változhat, bár nem valószínűsíthető.
1 fázis esetén a csatlakoztatás maximuma 2,5 kVA
2 fázis esetén 10 kVA
3 fázis esetén 50 kVA
Mindezeken kívül az áramszolgáltató figyelembe veszi azt is, hogy mekkora a távolság a felhasználó hely és a transzformátor között, mekkora a keresztmetszete a csatlakozó vezetéknek, valamint a közcélú hálózatnak, illetve telepítési hely trafóhálózatának körzetében mennyi háztartási méretű kis erőmű (pl. napelemes rendszer) van csatlakoztatva.
A leggyakrabban használt napelem típusok ma már a kristályos napelemek. Ezek közül a monokristályos és a polikristályos napelemek terjedtek el. A monokristályos napelemek hatásfoka minimális mértékben magasabb a polikristályos napelemekénél. A kristályos napelemek árai között mára már viszonylag kis eltérések vannak. Néha előfordulnak még vékonyréteg ún. amorf szilícium napelemek. Ez utóbbiak a kristályos napelemekhez képest alacsonyabb hatásfokuk miatt, illetve a nagyobb felületigényük miatt háttérbe szorultak.

A PERC (Passivated Emitter and Rear Contact) technológiájú napelemcellák sajátossága, hogy az emberi szem által nem látható infravörös tartományú fényt is hasznosítani tudják. Az ilyen technológia használata esetében főleg monokristályos napelemeknél a cellák hátlapjára egy alumínium vezetőréteg is felkerül, ami a visszatükrözi az egyébként nem hasznosuló fényt, így az szinté hasznosul áramtermelésre, míg hagyományos napelemek esetén a fény ezen része hővé alakulna. A PERC technológiával rendelkező napelemek legfőképpen akkor jelentenek előnyt, amennyiben a kedvezőtlenebbek a fényviszonyok vagy kisebb a rendelkezésre álló elhelyezés felülete. a PERC technológiával készült napelemek kissé drágábbak is, mint az ezen technológiát nem használó napelem modulok. a PERC technológiával készülő napelemek akár 11%-kal nagyobb áramtermelésre képesek, mint a hagyományos panelek.
A napelem cella hatékonyságát elsősorban az alkalmazott alapanyagok minősége és szerkezete határozza meg. A napelem modul hatékonyságát már a besugárzási szint a hőmérséklet a cella típusa és a cellák összekapcsolási módja is befolyásolja. A napelem színe szintén befolyásolja a hatékonyságot, pl. a fekete szín ebből a szempontból kifejezeten hátrány, mivel ilyen esetben a napelem több hőt képes felvenni, ami növeli a belső ellenállást, ezzel csökkenti a hatékonyságot.
A napelemek optimális elhelyezése az épületek esetén a déli irányra néző árnyékmentes tetőfelület. Természetesen elhelyezhetők a napelemek a talajra telepített tartószerkezetre is. Ilyen esetben is a déli irányban való elhelyezésre törekedjünk.
Magyarországon a gyakorlatban éves viszonylatban 1100 és 1250 napsütéses órával számolnak a szakemberek. A magasabb érték az ország déli részén jellemző. A megadott értékből egyszerűsített módon kalkulálható a napelemes rendszerek várható energiatermelése. Pl. 1 kWp beépített teljesítményű napelemes rendszer várható éves energiatermelése 1100 -1250 kWh/év.
Alapvetően a napelemes rendszerek karbantartására nincs szükség. Ettől függetlenül időközönként érdemes ellenőrizni a rögzítő rendszert a villamos csatlakozókat vagy az invertert is.
A válasz egyértelműen az, hogy NEM. Ennek az az oka, hogy bármely áramszünet esetén a hálózatra tápláló rendszerben alkalmazott inverterek lekapcsolnak, hogy egy esetleges a szolgáltatók által végzett karbantartás esetében ne legyenek áramütésnek kitéve a karbantartást végző szakemberek. Ez a védelmi funkció minden egyes hálózatra tápláló inverter esetében elvárás.
Igen. A napelemes rendszerek telepítéséhez szükséges az áramszolgáltatók engedélye. Az áramszolgáltató vizsgálják a napelemes rendszer összetevőit, a villamos hálózat alkalmasságát a hálózatra táplálásra.
A napelemek felületét edzett üveggel látják el és a gyártás során tesztelik azokat a jégeső általi behatásokhoz hasonló körülmények szimulálásával, így általánosságban elmondható, hogy extrém esetek kivételével a napelemek ellenállnak a jégesőnek.
Mivel a napelemes rendszer egy kifejezetten nagy értéket képviselő eszköz, ráadásul a háztetőn ki van téve különféle hatásoknak, viszonylag hosszú ideig, akár 25-30 évig viselnie kell a szél, jégeső és egyéb körülményeket, így érdemes elgondolkodni a napelem biztosításról, amely a legtöbb biztosító esetében már megtalálható, akár kiegészítő jelleggel is a már meglévő otthon biztosítás mellé.
A napelemes rendszer felépítése viszonylag rövid ideig tart mérettől függően (néhány nap) ugyanakkor a rendszer engedélyezésére az áramszolgáltatók számára rendelkezésre álló határidő 2 hónap is lehet.
Mivel a napelemek egyenáramot termelnek, így ahhoz, hogy a szokásos váltakozó áramot igénylő eszközeinket használni tudjuk, arra van szükség, hogy átalakítsuk az egyenáramot váltakozó árammá. Erre a célra szolgál az inverter. Az inverterek fentiek mellet még egyéb funkciók ellátására is alkalmasak. Pl. Optimalizálják az áramtermelést, védelmi és biztonsági funkcióval is rendelkeznek. Léteznek ún. szigetüzemű és hálózatra tápláló inverterek is. Ahol nincs elérhető közelben a villamos hálózat, ott csak szigetüzemű invertert tudunk használni, amely az akkumulátorokban eltárolt villamos energiát képes átalakítani váltakozó árammá.
A hálózatra tápláló napelemes rendszerek esetében az áramszolgáltatók weboldalán megjelenített inverterek használhatóak a napelemes rendszerek részeként. Ezen inverterek esetenként időbeli használatának korlátozva lehetnek, így ezt szintén ellenőrizni szükséges.
Szigetüzemű napelemes rendszereknél nincs áramszolgáltatói megkötés. Ilyen esetben célszerű lehet a szinusz hullámú invertereket alkalmazni, mivel ezek a típusok gyakorlatilag minden típusú villamos berendezés üzemeltetetésére alkalmasak. A szigetüzemű rendszereknél használandó inverter esetében arra kell törekedni, hogy az együtt használt fogyasztók összteljesítményénél nagyobb teljesítményű legyen a kiválasztott inverter.
Olyan helyszínen, ahol rendelkezésre áll a villamos hálózat, ott lehetőség nyílik a hálózatra tápláló napelemes rendszerek telepítésére. Ebben az esetben nincs szükség a villamos energia tárolására, mivel ezt a szerepet a villamos hálózat látja el. Ilyenkor a napelemek által termelt villamos energiát váltakozó árammá átalakítva a hálózatra tápláljuk. A termelt energia egy részét helyben felhasználjuk, míg a fel nem használt energiát a hálózatra táplálva egy két irányú fogyasztásmérő regisztrálja. Amikor nincs áramtermelés a napelemes rendszerből (pl. éjszaka), akkor a fogyasztás a szokásos módon a hálózatból való vételezés módján történik.
Előfordul azonban olyan helyszín is, ahol a villamos hálózat elérhetősége távol esik a felhasználótól, (pl. külterületi tanyák stb.) így szükség van a villamos energia tárolására. Ilyen helyszínen kénytelenek vagyunk a napelemek által megtermelt energiát akkumulátorokban tárolni. Ekkor az eltárolt villamos energiát egy szigetüzemű inverter segítségével tudjuk az akkumulátorokból a szokásos fogyasztók számára alkalmas formára alakítani.) A szigetüzemű rendszerek hátránya, hogy a villamos energia tárolásához szükséges akkumulátorok élettartama véges, (általában 10 év alatt), ugyanakkor előnyként említhető, hogy a hálózattól függetlenül is rendelkezésre áll a villamos energia.
A legtöbb esetben nincs szükség a napelemek tisztítására, mivel a felszerelés dőlésszöge miatt az eső megtisztítja azokat. Télen, hóesés idején az ideális lejtésű napelemes rendszerekről lecsúszik a ráhulló hó. Előfordulhat azonban, hogy a madárürülék vagy a napelemekre hulló falevelek beszennyezik a napelemet. Ilyenkor szükség lehet a tisztításra, mivel a napelemeken felhalmozódott szennyeződések az áramtermelést lecsökkentik. A napelem tisztítását is érdemes szakemberre bízni.
Igen ilyen esetben is van áramtermelés, bár természetesen kevesebbet, mint teljesen derült időben. Amennyiben kevesebb az áramtermelés, mint az aktuális fogyasztás, akkor a hiányzó villamos energia mennyiség a hálózatból pótolják a fogyasztók. az oda-vissza mérő villanyóra pontosan regisztrálja a betáplált és a vételezett villamos energia mennyiséget.
1 fázis esetén a csatlakoztatás maximuma 2,5 kVA
2 fázis esetén 10 kVA
3 fázis esetén 50 kVA
Mindezeken kívül az áramszolgáltató figyelembe veszi azt is, hogy mekkora a távolság a felhasználó hely és a transzformátor között, mekkora a keresztmetszete a csatlakozó vezetéknek, valamint a közcélú hálózatnak, illetve telepítési hely trafóhálózatának körzetében mennyi háztartási méretű kis erőmű (pl. napelemes rendszer) van csatlakoztatva.
A visszwatt védelem lényege, hogy az adott vételezési pontban vételezett energiánál a napelemes rendszer által termel energia adott pillanatban nem lehet nagyobb. Máshogy fogalmazva, a pillanatnyi fogyasztásnál nagyobb mennyiségű energiát nem termelhet a napelemes rendszer, tehát a hálózatba nem termel energiát, csak annyit termelhet, amennyit adott pillanatban el is fogyaszt. Visszwatt védelmet az áramszolgáltató kérheti, pl. abban az esetben, ha egy napelemes erőmű középfeszültségen csatlakozik a villamos hálózathoz vagy a napelemes rendszer teljesítménye nagyobb, mint 50 kVA. Az 50 kVA feletti beépített teljesítmény már kiserőmű kategóriába tartozik, így ennek engedélyeztetése egy hosszabb és drágább procedúra. Amennyiben a fogyasztási helyen a pillanatnyi igény nagyobb, mint a napelemes rendszer pillanatnyi termelése, akkor a visszwatt védelem kiépítésével elkerülhető az egyéb építési engedélyeztetés folyamata, tehát lényegében a visszwatt védelem egy költségcsökkentő megoldás a fenti esetekben.
Igen, a jelenleg elérhető pályázati lehetőség a lakosság számára 100%-os támogatást nyújtó „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázati felhívás.
A beruházás keretében az alábbi 3 műszaki tartalom egyike valósulhat meg:
(1) Tetőszerkezetre helyezett, saját fogyasztás kiváltását célzó napelemes rendszer létesítése
VAGY
(2a) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése infra- vagy fűtőpanelekkel
VAGY
(2b) Napelemes rendszer telepítése, nyílászárók cseréje, tárolókapacitás létesítése és fűtési rendszer korszerűsítése hőszivattyúval.
Pályázók köre: a beruházással érintett ingatlanban állandó lakcímmel rendelkező természetes személyek (magánszemélyek) 2020. évi, a személyi jövedelemadó bevallás szerinti összevont jövedelmük egy főre jutó összege 0 forint és 4.850.000 forint közé essen. Vissza nem térítendő támogatás igényelhető, ahol a támogatás intenzitása: 100%. Elnyerhető támogatás legfeljebb az (1) esetén bruttó 2.896.108 Ft, (2a) esetén bruttó 9.368.464 forint, (2b) esetén bruttó 11.559.214 Ft.
A kérelmek benyújtása megyénként eltérő beadási időpontokkal, de rögzített megyei támogatási keretre lehet majd benyújtani.
Amennyiben felkeltette érdeklődését a jelenlegi napelemes pályázat, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken.

Ha napelemre van szüksége vegye fel velünk a kapcsolatot!